Псоріаз може розвиватися з різних причин, локалізуватися в різних місцях і відрізнятися симптомами, тому розрізняють кілька його видів – атиповий та звичайний, себорейний та долонно-підошовний, пустульозний та ін. Розберемося у класифікації захворювання та особливостях кожного типу.
Поширені види псоріазу
Виділяють кілька основних видів захворювання:
- Звичайний, або вульгарний псоріаз зустрічається найчастіше. Початкова стадія характеризується появою червоних плям, які перетворюються на бляшки з лущенням і сріблястим покриттям. Згодом вони зростаються і утворюють «озерця». Бляшковий псоріаз найчастіше локалізується на ліктях, колінах, попереку. Підвидом захворювання є ексудативний псоріаз, який характеризується вираженою серозною ексудацією бляшок.
- Пустульозний псоріаз вважається важкою формою хвороби. На шкірі з'являються висипання з гнійним вмістом, може непокоїти лихоманка та інші загальні симптоми.
- Себорейний вид патології зазвичай вражає волосисту частину голови, рідше буває на шиї та міжлопатковій ділянці. Зовні нагадує лупу, але також супроводжується лущенням та свербінням.
- Краплевидний (точковий) псоріаз відрізняється тим, що на шкірі з'являються невеликі висипання у вигляді крапель лілового, фіолетового або червоного кольору. Може бути невелике лущення. Розвивається зазвичай після інфекційних захворювань.
- Артропатичний псоріаз (псоріартичний артрит) характеризується ураженням суглобів. Шкіра стає синюшно-червоною, суглоби, особливо на пальцях рук і ніг, запалюються, деформуються.
- Еритродермічний псоріаз – найважча форма захворювання, яка за відсутності своєчасного лікування може призвести до інвалідності і навіть смерті.
- Фолікулярний вид патології зустрічається рідко, але також потребує своєчасного лікування.
Класифікація з локалізації
Бляшковидний псоріаз може вражати різні ділянки тіла та голови. Окремим підтипом вважається долонно-підошовний, при якому симптоми захворювання присутні на долонях та підошвах. У патологічний процес можуть бути залучені суглоби. Наперстководібний псоріаз нігтів локалізується на нігтьових пластинах.
Генітальний псоріаз розвивається в інтимній зоні найчастіше через гормональні коливання в організмі, а інтертригінозний (інверсний) вражає складки шкіри у дітей та дорослих. Подробиці про захворювання у маленьких пацієнтів ви знайдете у нашій статті: Псоріаз у дітей.
Класифікація за причинами виникнення
Алергічний псоріаз розвивається при контакті шкіри з алергеном, а стресовий з'являється на тлі сильних переживань, нервових потрясінь. Старечий вид може бути спровокований гормональними та віковими змінами в організмі. Незалежно від типу патології не варто відкладати звернення до дерматолога, адже ранній початок терапії допомагає уникнути багатьох ускладнень. Не рекомендується також застосовувати народні засоби для самолікування. Докладніше про це ми написали у статті: Народні засоби для лікування псоріазу.